Audiobooki poprawią stan czytelnictwa w Polsce?

Ostatnie badanie nt. czytelnictwa, przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową wskazuje, że 63 proc. Polaków nie sięgnęło w ciągu roku po ani jedną książkę. Biorąc pod uwagę wyniki badań prowadzonych również w poprzednich latach można mówić o stabilizacji nieczytania.CZYTELNICTWO W POLSCE – JAKIE JEST, JEŚLI W OGÓLE JEST?

W 2016 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 37 proc. badanych BN, czyli zdecydowana większość nie miała do czynienia ze słowem pisanym przez cały rok. Co gorsza, nieciekawe statystyki dotyczą również wszelkich krótszych tekstów prasowych i publikacji internetowych, bowiem 16 proc. respondentów nie przypomina sobie, żeby czytało jakąkolwiek książkę, gazetę, czasopismo, wiadomości w sieci ani nawet tekst o objętości przynajmniej trzech stron. Można snuć rozważania na temat powodów takiego stanu rzeczy, ale nie sposób nie wziąć pod uwagę chronicznego braku czasu i ogólnego pędu współczesnego świata.

A jak wygląda codzienna rzeczywistość po odłożeniu raportu na bok? Czy istnieje alternatywa dla czytania książek umożliwiająca obcowanie z literaturą?

CO, PRÓCZ CZYTANIA, MOŻNA ROBIĆ Z KSIĄŻKAMI? – SŁUCHAĆ OCZYWIŚCIE!

Na poziomie ogólnych deklaracji korzystanie z audiobooków w ciągu minionego roku zadeklarowało 7 proc. wszystkich respondentów, jednak jak podkreślają twórcy badania, liczba czytanych w wersji cyfrowej bądź słuchanych tytułów, a także liczba deklarujących to osób, systematycznie rośnie. Wyniki raportu pozwalają stwierdzić również, że z biegiem czasu coraz mniej osób czyta prasę papierową, a coraz więcej korzysta z prasy elektronicznej oraz internetowych serwisów informacyjnych.

Wskazaną w badaniu dematerializację praktyk lekturowych potwierdza Marcin Beme z portalu Audioteka, najpopularniejszego w Polsce serwisu z audiobookami: „Według naszych obserwacji, zmianie ulega podejście Polaków do czytelnictwa. W zachodzących zmianach technologicznych upatrujemy dużą szansę dla rynku książkowego w wersji audio. Blisko 60% naszych obrotów pochodziło od klientów, którzy są aktywni we wszystkich kanałach Audioteki - na desktopie i w aplikacjach mobilnych. Względem 2015 ten udział wzrósł o kolejne 15 pkt proc, nasze wyniki korelują więc z trendem, jaki obserwujemy na rynku, i którego rozwoju oczekujemy w kolejnych miesiącach.”

CZYTANIE – WYGODNIE I NOWOCZEŚNIE

Audiobook ma zastosowanie zawsze i wszędzie tam, gdzie możliwe jest słuchanie muzyki, również jako czynności towarzyszącej. Podstawowym, problemem konsumentów, jaki rozwiązuje audiobook, jest bowiem “brak zajętych rąk”, a raczej możliwość zajęcia rąk czymś innym, przy jednoczesnym dostępie do ciekawej treści i opowieści. Co więcej, content audio w sposób naturalny znajduje się w ekosystemie urządzeń konsumenckich takich jak smart-speakers, wearables i słuchawek bezprzewodowych, jako przykładów implementacji Internetu Rzeczy. Smart-speakers mają być następnym po smartphone najpowszechniejszym urządzeniem konsumenckim, a w ich opracowaniu przodują największe firmy, takie jak Google, Amazon, czy Apple, oferując kolejno: Google Home, Echo i Air Pods. „Zaoferowaliśmy klientom propozycję rozwiązania problemu misuse of time, który dotyka każdego z nas. Wszyscy mamy w ciągu dnia takie chwile, których nie możemy wykorzystać tak jak lubimy, bo musimy wykonać coś rutynowego, obowiązkowego, koniecznego jak np. dojazd do pracy, spacer z psem, zakupy, sprzątanie, zmywanie, prasowanie, koszenie trawy itd. Dlaczego tych momentów nie wzbogacić słuchaną lekturą uruchamianą z aplikacji na będącym zawsze pod ręką smartphonie, ciągle obecnych w uchu słuchawkach “AirPods”, czy w stojącym w kuchni smart speakerze Google Home?” – dodaje Marcin Beme.

CZEGO NAJCHĘTNIEJ SIĘ SŁUCHA?

Najpopularniejsze gatunki w Audiotece to kryminał, sensacja oraz fantastyka. Cieszyć może fakt, że w ubiegłym roku niezwykle istotne dla czytelników okazały się audiobooki polskich autorów, które znalazły się na liście najlepiej sprzedających się tytułów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też premiery Remigiusza Mroza w interpretacji Krzysztofa Gosztyły, Jacka Rozenka czy Adama Ferencego oraz dwie powieści Szczepana Twardocha przeczytane przez Macieja Stuhra. Top 3 bestsellerów w 2016 roku to "Immunitet" Remigiusza Mroza, "Lśnienie" Stephena Kinga i "Shantaram" Gregory Davida Robertsa.

CZYM JEST AUDIOBOOKOWA SUPERPRODUKCJA?

Wśród audiobooków Audioteki wyróżnić można formaty różniące się od siebie procesem tworzenia i oczywiście efektem końcowym, takie jak single-voice, słuchowisko i superprodukcja. Superprodukcja jest najbardziej czasochłonnym i kosztowym przedsięwzięciem - realizacja angażująca kilkudziesięciu aktorów, z oryginalną muzyką i specjalnymi efektami dźwiękowymi to format wprowadzony w Polsce przez Audiotekę. „Naszą ostatnią superprodukcją jest "Lśnienie", bardzo ambitny projekt, który wymagał ogromnego nakładu pracy. Wstępne prace zaczęliśmy już w marcu 2015 roku i łącznie Lśnienie to ponad 1 000 godzin w studio nagraniowym, nie wliczając wyjazdów terenowych, prac przygotowawczych, komponowania i nagrań muzyki.”- podkreśla Marcin Beme. Słuchowisko od superprodukcji różni brak specjalnych efektów dźwiękowych, zwykle wynikających z obostrzeń w umowach. Single-voice, czyli audiobook czytany przez jednego aktora, to proces, który składa się z przygotowania tekstu i jego dokładnego opracowania - między innymi sprawdzenia wymowy zagranicznych zwrotów. Do danego tytułu dobierany jest odpowiedni głos, a sam proces nagrywania audiobooka w studio to, w zależności od długości tekstu, kilka lub kilkanaście sesji. Po wstępnym zmontowaniu materiału jest także tzw. sesja poprawkowa. Dźwięk jest poddawany montażowi i obróbce, a następnie przesłuchiwany.

Ogromny wybór treści, wygoda dostępu, wysoka jakość nagrań i interpretacji, interaktywność na urządzeniach mobilnych oraz natychmiastowa transakcja zakupowa online motywują użytkowników do zakupu książek do słuchania jako alternatywy dla wersji drukowanych i ebooków. Audiobooki już na stałe zagościły w urządzeniach mobilnych wielu czytelników. Osoby spotkane na ulicy ze słuchawkami na uszach, coraz częściej nie słuchają muzyki, a właśnie książki, co ważne z poszanowaniem praw autorskich twórców i oszczędnością czasu. Można bowiem poznać wybrany tytuł, nie rezygnując ze spaceru, sportu czy innych zajęć. Ogromny zasób książek Audioteki gwarantuje, że jest w czym wybierać i nie ma problemu z dobraniem odpowiedniej pozycji dla siebie.


Tekst powstał we współpracy z portalem Audioteka.

Iga Mrowińska

PR & Marketing Specialist - Przelewy24

WRÓĆ DO POSTÓW PARTNERÓW

13   IX
2019

krem de la krem – poczuj miętę do natury!

kremdelakrem.pl to internetowy sklep, w którym możesz wybierać wyłącznie spośród naturalnych, bezpiecznych dla skóry kosmetyków.
15   XI
2018

Uroczysta oprawa sakramentów Chrztu i Komunii Świętej

Przy organizowaniu chrzcin warto jest zadbać o uroczystą oprawę przyjęcia. Chrzest Święty to uroczystość o delikatnym charakterze. Komunia Święta to drugie z najważniejszych sakramentów jakie dziecko przyjmuje. Jest to bardzo ważne i uroczyste wydarzenie dla dziecka, rodziców oraz najbliższych osób z rodziny i znajomych.
27   IV
2018

Top 5 prezentów ślubnych

Szukasz pomysłu na prezent ślubny, który uszczęśliwi Młodą Parę?
© DialCom24 sp. z o.o. PayPro SA