Jak szybko i tanio wysłać paczkę?

Dzisiaj pokażemy Wam, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowywania paczki do wysyłki oraz w jaki sposób przyspieszyć jej drogę do adresata.


Partnerem lekcji jest: sendello.pl

Jak przygotować paczkę do nadania?

Przed wysyłką paczki należy zwrócić szczególną uwagę na jej właściwe zabezpieczenie. To właśnie od nadawcy zależy czy zawartość dotrze do adresata nienaruszona. Podczas przygotowywania przesyłki warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

 1. Zawartość paczki nie może wystawać z pudełka.
 2. Karton musi być wystarczająco duży, aby pomieścić to, co się w nim znajduje.
 3. Paczka powinna mieć regularny kształt.
 4. Gdy karton jest większy niż zawartość, należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie, aby zapobiec jej zniszczeniu.
 5. Cięższe elementy powinny znajdować się na spodzie, a lżejsze na wierzchu.

Jak zamówić najtańszą przesyłkę?

Cena przesyłki zależy przede wszystkim od jej wymiarów i wagi. Duże znaczenie ma również sam przewoźnik. Wnikliwe porównanie ofert firm kurierskich oraz brokerów pozwoli zaoszczędzić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent za realizację usługi.

Jak prawidłowo wypełnić formularz przy zamawianiu usługi kurierskiej?

Poprawne zaadresowanie przesyłki to pierwszy krok do jej szybkiego dostarczenia. W wielu przypadkach to właśnie od niego zależy terminowe wykonanie usługi przez przewoźnika. Przy wypełnianiu formularza warto więc zwrócić szczególną uwagę na poprawność danych osobowych zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Dzięki temu Twoja paczka dotrze do celu w najkrótszym możliwym czasie. Dotyczy to również sklepów internetowych składających zamówienia poprzez API lub korzystających z importu plików csv. Warto weryfikować informacje, które klient podaje w zamówieniu, aby przesyłka bez problemów została doręczona.

Podczas adresowania paczki należy podać dokładne dane zarówno nadawcy, jak i odbiorcy, takie jak:

 1. imię i nazwisko (opcjonalnie nazwę firmy),
 2. ulicę,
 3. numer domu/posesji/lokalu/mieszkania,
 4. kod pocztowy,
 5. miejscowość,
 6. numer telefonu (opcjonalnie adres mailowy).

W tym kroku bardzo ważne jest stosowanie polskich znaków. Może się okazać, że Twoja paczka zamiast na ulicę Sądową dotrze na Sadową, co spowoduje powrót paczki do oddziału przewoźnika i doręczenie jej dopiero w kolejnym dniu roboczym lub zwrot do nadawcy. Warto więc dokładnie sprawdzić poprawność danych, aby uniknąć takiej sytuacji.

Podczas uzupełniania formularza należy zwrócić uwagę, aby dane odbiorcy i adresata były możliwie jak najbardziej szczegółowe. Oprócz imienia i nazwiska, warto uzupełnić również nazwę firmy. Ułatwi to kurierowi odebranie i dostarczenie Twojej paczki.

Pamiętaj też o podaniu poprawnych numerów telefonów, zarówno do siebie, jak i do adresata. Umożliwi to kurierowi łatwy kontakt w celu umówienia terminu nadania lub odbioru paczki. Może się to okazać szczególnie pomocne zwłaszcza w obszarze wiejskim, gdzie numery domów nie zawsze są rozmieszczone według kolejności.

W każdym formularzu dostępna jest dodatkowa rubryka „Uwagi”, gdzie można podać wszystkie przydatne informacje, które nie są danymi adresowymi np. „odbiór na recepcji” lub „prośba o kontakt telefoniczny przed doręczeniem”.

Oprócz danych adresowych ważne jest również poprawne wypełnienie informacji o samej przesyłce. Należy podać jej wymiar, wagę, oraz określić zawartość. Informacje te również mogą być przydatne dla kuriera podczas doręczania.

Po wypełnieniu formularza pojawia się ostatni krok, jakim jest podsumowanie. Umożliwi Ci on sprawdzenie raz jeszcze poprawności wprowadzonych danych adresowych. Jeśli popełniłeś błąd – nic się nie stało. Do czasu zaakceptowania podsumowania możesz się cofnąć i go poprawić. Gorzej, jeśli zauważysz błąd dopiero na etykiecie. Wtedy należy kontaktować się bezpośrednio z firmą kurierską, która dokona anulacji zamówienia. Trzeba go wtedy dokonać ponownie.Jak nadać list przewozowy?

Masz już przygotowaną paczkę, wypełniłeś formularz zamawiając usługę kurierską. Kolejnym istotnym elementem jest poprawne przygotowanie listu przewozowego, niezbędnego do dostarczenia Twojej przesyłki.

List przewozowy można wygenerować bezpośrednio na stronie przewoźnika lub pośrednika np. Sendello.pl. Po wypełnieniu formularza, jest on dostępny do ściągnięcia w odpowiedniej zakładce. Aby nadać paczkę należy przykleić go do przesyłki, w sposób uniemożliwiający odklejenie podczas transportu oraz eksponujący kod kreskowy. Pamiętaj, że odklejenie etykiety może spowodować zagubienie paczki lub opóźnienie w jej doręczeniu. Na wypełnionej etykiecie nie wolno dokonywać żadnych zmian, w szczególności skreśleń lub dopisków.

Nadanie paczki

Po wygenerowaniu etykiety kurier zjawi się w umówionym terminie. Warto pamiętać, że data nadania jest tylko opcją sugerowaną i kurier może pojawić się o innej porze lub nawet następnego dnia. Jeżeli kurier nie zjawi się w terminie – zawsze możesz skontaktować się z przewoźnikiem. Czas dostarczenia przesyłki liczony jest od momentu jej odbioru przez przewoźnika.

Podczas przekazywania paczki kurierowi warto dać mu do podpisania potwierdzenie nadania (najczęściej generowane razem z etykietą). Zawiera ono takie informacje jak: numer przesyłki, oznaczenie nadawcy i odbiorcy, miejsce na datę, godzinę odbioru oraz podpis kuriera. Dokument ten stanowi podstawę do ewentualnej reklamacji.

Kurier, podczas odbioru paczki, w przypadku uzasadnionego podejrzenia łamania prawa polskiego lub regulaminu firmy przewozowej, ma prawo poprosić Cię o otwarcie pakunku, powiadomić odpowiednie służby, zatrzymać przesyłkę do oględzin albo odmówić jej przyjęcia.

Opcje wysyłki i usługi dodatkowe

Klienci sklepów internetowych mają do wyboru wielu różnych przewoźników. Warto udostępnić im listę wszystkich dostępnych opcji, aby mogli dokonać wyboru zgodnie ze swoimi indywidualnymi preferencjami.

Koszty usług różnych firm kurierskich różnią się między sobą, w zależności od oferowanych usług. Cena zależy nie tylko od samej paczki, ale również od dodatkowych opcji, które wybierzesz. Szybsze dostarczenie (w ciągu 24, a nie 48h), dodatkowe ubezpieczenie, potwierdzenie doręczenia sms/e-mail, doręczenie w sobotę i inne tego typu usługi dodatkowe zwiększają koszt wysyłki.

W przypadku wysyłki zagranicznej musisz się liczyć z wydłużonym czasem doręczenia. Podczas, gdy większość przesyłek doręczanych na terenie Polski dociera w ciągu 24-48h, te idące za granicę najczęściej wymagają od 3 do 5 dni roboczych.

Tekst powstał we współpracy z brokerem usług kurierskich Sendello.pl

Iga Mrowińska
PR & Marketing Specialist - Przelewy24

Sendello.pl to broker usług kurierskich, dzięki któremu szybko i wygodnie zamówić można zarówno krajowe, jak i międzynarodowe przesyłki w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Dzięki współpracy z wieloma firmami kurierskimi, Sendello.pl oferuje wiele różnych opcji przewozowych u wiodących firm kurierskich, po najniższych cenach w internecie. Sprawdź sam na www.sendello.pl

WRÓĆ DO POSTÓW PARTNERÓW

13   IX
2019

krem de la krem – poczuj miętę do natury!

kremdelakrem.pl to internetowy sklep, w którym możesz wybierać wyłącznie spośród naturalnych, bezpiecznych dla skóry kosmetyków.
15   XI
2018

Uroczysta oprawa sakramentów Chrztu i Komunii Świętej

Przy organizowaniu chrzcin warto jest zadbać o uroczystą oprawę przyjęcia. Chrzest Święty to uroczystość o delikatnym charakterze. Komunia Święta to drugie z najważniejszych sakramentów jakie dziecko przyjmuje. Jest to bardzo ważne i uroczyste wydarzenie dla dziecka, rodziców oraz najbliższych osób z rodziny i znajomych.
27   IV
2018

Top 5 prezentów ślubnych

Szukasz pomysłu na prezent ślubny, który uszczęśliwi Młodą Parę?
© DialCom24 sp. z o.o. PayPro SA