OGRÓD – odpoczynek na kilka sposobów

Pomysłów na zaprojektowanie przydomowego ogrodu może być bardzo wiele, dlatego przed rozpoczęciem projektowania warto poważnie zastanowić się nad potrzebami jego przyszłych użytkowników. Inaczej planuje się ogród rodzinny, mający stanowić plac zabaw dla dzieci, inaczej rekreacyjny, oazę spokoju dla starszych.

BBQ

Współczesne życie miejskie to przebywanie w ciągłym hałasie, nieustannym pośpiechu, wśród spalin i zanieczyszczeń. Takie realia sprawiają, że własny ogród jawi się, w zależności od oczekiwań, jako zaciszne miejsce, łagodzące stres dzięki codziennemu kontaktowi z naturą, przestrzeń do aktywności ruchowej i zabawy czy miejsce spotkań towarzyskich. Poniżej przykłady wykorzystania własnego kawałka zielonej przestrzeni na trzy różne sposoby:

Pełen relaks

Powolne kołysanie się na hamaku, delikatny powiew letniego wiatru, książka, spokojna muzyka. To wszystko, o czym w dobie permanentnego pośpiechu marzą osoby spragnione bezcennego relaksu i odpoczynku, czasu tylko dla siebie. Aranżacja własnej oazy spokoju na szczęście nie jest zadaniem skomplikowanym. Jako, że ogród ma służyć przede wszystkim wypoczynkowi, wybrane rośliny nie powinny wymagać skomplikowanej pielęgnacji. Sprawdzą się tu np. świerki, jałowce czy bluszcze. Całość powinna charakteryzować się minimalizmem i prostą kompozycją, oszczędną w zdobieniach i kolorach. W takiej aranżacji, popularnymi i wygodnymi materiałami stosowanymi do wykończenia jest drewno i kamień. Zielona oaza, to miejsce zasłonięte przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów szczelnym ogrodzeniem lub żywopłotem, wypełnione bujną, jednorodną gatunkowo roślinnością, tworzącą prostą, uporządkowaną formę. Dobrze zaprojektowany zielony azyl powinien być miejscem jak najbardziej samowystarczalnym, żeby zgodnie z przeznaczeniem zapewnić swojemu użytkownikowi maksimum wygody.


ogród

Z dziećmi zawsze wesoło

Dziecko nie lubi się nudzić, to jasne. Miejsce zabawy, bez względu na wiek dziecka, musi być zorganizowane w sposób maksymalnie bezpieczny. Ta zasada przyświeca prawdopodobnie wszystkim rodzicom planującym ogród dla swoich pociech i determinuje sposób jego urządzenia. Dobry projekt może zapewnić wiele kreatywnie spędzonych godzin na świeżym powietrzu oraz sprawić, że najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa będą wiązać się właśnie z zabawą w ogrodzie. Każde dziecko marzy o domku na drzewie, a przynajmniej po prostu o domku, doskonałym, rozwijającym wyobraźnię miejscu do różnorodnych zabaw. Dziś ów domek może być statkiem pirackim, a już jutro przeistoczy się w twierdzę zamkową. Mile widziane są wszelkie kryjówki, szałasy, namioty, schowki i tajemne przejścia, miejsca, w których dziecko może przechowywać swoje skarby. Przyda się też, piaskownica dla najmłodszych, huśtawka, urządzenie do wspinania, np. z drabinkami, linami i zjeżdżalnią oraz bardzo popularna od jakiegoś czasu trampolina. Ta ostatnia zapewnia niezbędny wysiłek fizyczny, rozwija koordynację ruchową i stanowi po prostu bardzo lubianą przez wszystkich rozrywkę. Roślinność w takim ogrodzie, przede wszystkim nie może stanowić zagrożenia, dlatego rekomendujemy rezygnację np. z róż z ostrymi kolcami. Poza tym, dzieci to entuzjastyczni pomocnicy chętnie grabiący grządki i sadzący kwiaty. Wspólne działania mogą dostarczyć wiele satysfakcji i dzieciom, i dorosłym.

r-gol.com

Grillowanie w gronie przyjaciół

Im bliżej lata, im wyższa temperatura, tym intensywniejszy jest w powietrzu zapach grilla. Wspólne grillowanie to podstawa wiosenno-letniego życia towarzyskiego. Przed rozpoczęciem sezonu warto zweryfikować możliwość przyjęcia w ogrodzie rodziny lub znajomych oraz dokonać ewentualnych zmian. Dobry jakościowo grill zapewni komfortowe przygotowanie smacznych potraw, a lodówka turystyczna pożądaną temperaturę napojów. Kluczowy jest wybór między sprzętem lekkim i przenośnym, a osadzonym na stałe kominkiem z rusztami. Mobilne, składane grille są ogólnodostępne w supermarketach, sklepach budowlanych, centrach ogrodniczych oraz sklepach internetowych z możliwością zamówienia i zapłaty online. Najmniejsze grille można postawić na stole, tarasie, balkonie bądź przyczepić do balustrady niczym skrzynkę z roślinami, a jako że po złożeniu zajmują niewiele miejsca, można je wozić ze sobą w bagażniku samochodu. Te drugie są elementem stałego wyposażenia ogrodu, warto więc starannie wybrać dla nich miejsce i zadbać, aby stały się wraz ze stołem, krzesłami i parasolem, integralną częścią kompozycji. Pamiętajmy jednak o ulokowaniu go w takim miejscu, aby dym i odgłosy biesiadowania jak najmniej dawały się we znaki sąsiadom.

r-gol.com

Dziękujemy Leroy Merlin, partnerowi serwisu Przelewy24, za przygotowanie ogrodowego niezbędnika. Wszystkie opisane przedmioty można zakupić w sklepie online, korzystając z natychmiastowych płatności.

Iga Mrowińska
PR & Marketing Specialist - Przelewy24

WRÓĆ DO POSTÓW PARTNERÓW

13   IX
2019

krem de la krem – poczuj miętę do natury!

kremdelakrem.pl to internetowy sklep, w którym możesz wybierać wyłącznie spośród naturalnych, bezpiecznych dla skóry kosmetyków.
15   XI
2018

Uroczysta oprawa sakramentów Chrztu i Komunii Świętej

Przy organizowaniu chrzcin warto jest zadbać o uroczystą oprawę przyjęcia. Chrzest Święty to uroczystość o delikatnym charakterze. Komunia Święta to drugie z najważniejszych sakramentów jakie dziecko przyjmuje. Jest to bardzo ważne i uroczyste wydarzenie dla dziecka, rodziców oraz najbliższych osób z rodziny i znajomych.
27   IV
2018

Top 5 prezentów ślubnych

Szukasz pomysłu na prezent ślubny, który uszczęśliwi Młodą Parę?
© DialCom24 sp. z o.o. PayPro SA