Najpopularniejsze kierunki wyjazdowe w 2016 roku

Relaks w kurorcie, polskie morze czy aktywny wypoczynek? Polska, Europa czy egzotyka? Jak wyglądają wakacje Polaków w 2016r.? Poprosiliśmy biuro podróży Itaka o przygotowanie rankingu kierunków najchętniej wybieranych przez rodzimych turystów, a dokonania analizy obowiązujących trendów wakacyjnych podjął się portal Wakacje.pl. Zapraszamy do lektury!

płatności mobilne

Jeszcze do niedawna wśród najczęściej pojawiających się pytań klientów biur podróży były te związane z pogodą i atrakcjami w hotelu. Dzisiaj osoby planujące wakacje częściej pytają o bezpieczeństwo, co wcale nie oznacza, że zamieniają urlop za granicą na wypoczynek w kraju - mówi Klaudyna Mortka z Wakacje.pl i EasyGo.pl. Drugi kwartał roku pokazał rosnące zainteresowanie wyjazdami urlopowymi za granicę. Na liście najbardziej pożądanych kierunków prym wiodą kraje europejskie. U progu wysokiego sezonu zainteresowanie zagranicznymi wakacjami rośnie, ale nie wszystkie najpopularniejsze dotąd kierunki mogły liczyć na duży popyt. Liderem tego sezonu bezsprzecznie jest Grecja, którą w drugim kwartale roku wybrała ponad 1/3 rezerwujących (35 proc.).- wskazuje portal Wakacje.pl

Potwierdzenie znajdujemy w rankingu Itaki, gdzie Grecja, zdecydowany faworyt wśród wakacyjnych destynacji, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Rokrocznie, Chalkidiki, Korfu, Kos, Kreta, Rodos czy Zakynthos jak magnes przyciągają rzesze spragnionych pięknych krajobrazów, czystej wody i pysznego jedzenia, turystów.

Grecja

Na drugiej pozycji uplasowały się Wyspy Kanaryjskie (traktowane przez biuro Itaka jako osobny kierunek), zwane również Wyspami Szczęśliwymi. Archipelag składa się z siedmiu dużych wysp oraz sześciu mniejszych, z których największym zainteresowaniem turystów cieszą się: Fuerteventura, Gran Canaria, Gomera, La Palma, Lanzarote i Teneryfa. Każda plaża ma tu podobno nieco inny, niezwykły kolor.

Polacy chętnie wybierają także Hiszpanię (15,4 %. wg. Wakacje.pl), gdzie na przyjezdnych, oprócz 8000 kilometrów plaż, czekają liczne, jak na stolicę flamenco, corridy, paelli, La Tomatiny i Pablo Picasso przystało, atrakcje.

Hiszpania

Kolejne, znów europejskie czwarte miejsce zajmują Włochy. Jak wskazuje biuro Itaka, osoby ceniące aktywny wypoczynek i wycieczki objazdowe, za cel obierają właśnie temperamentną Italię, kolebkę renesansu, w której znajduje się 60% światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Wakacje.pl zwracają uwagę na coraz popularniejszą Bułgarię (10,2 proc.; wzrost o 50 proc. rok do roku), piąte miejsce rankingu Itaki, nierzadko zamiennik dla odleglejszych Tunezji i Egiptu. Bułgaria, obok plaż i ciepłej wody, zachwyca przyjezdnych swą gościnnością, biesiadnością i bałkańskim folklorem.


Grecja

Wakacje.pl uzupełniają ranking o kolejne pozycje. Niewiele mniejszy udział w sprzedaży miała Turcja (10,1 proc.), ale królujący od lat w rankingach popularności Egipt uzyskał dopiero pozycję poza pierwszą piątką (3,9 proc.; spadek o 66 proc. rok do roku). Ani wyższe temperatury i cieplejsze morze, ani dobre ceny nie były dla kupujących wakacje ważniejsze niż poczucie bezpieczeństwa. - Klienci przychodzą już z pewnym wyobrażeniem na temat bezpieczeństwa poszczególnych kierunków, mimo to za każdym razem wskazujemy im bieżące komunikaty MSZ. Wielu jest jednak bardzo świadomych swoich decyzji zakupowych, dzięki czemu nie odnotowujemy rezygnacji z wcześniej wybranego kierunku, to sporadyczne przypadki - dodaje Klaudyna Mortka. W bardziej szczegółowym zestawieniu, prezentującym 10 najpopularniejszych destynacji, też dominuje Europa - Kreta, Słoneczny Brzeg, Riwiera Turecka, Rodos, Zakynthos, Korfu, Kos, Wybrzeże Egejskie, Costa Brava i Złote Piaski.”

Wybór perfekcyjnych wakacji jest tym przyjemniejszy i wygodniejszy, że cały proces wraz z rezerwacją i płatnością dzięki serwisowi Przelewy24, odbywa się przez Internet z poziomu domowego komputera.

Według danych rezerwacyjnych Wakacje.pl modelowe wakacje trwają tydzień (73,5 proc. rezerwacji), w hotelu 4-gwiazdkowym (70 proc.) z wyżywieniem all inclusive (67,8 proc.) i przelotem (88 proc.).

Trochę statystyk:

  • Popularniejsze niż wyjazdy dwutygodniowe (10,3 proc.) były imprezy na 9-12 dni (12 proc.).
  • Dużo częściej decydujemy się też na wyżywienie dwa razy dziennie (16,3 proc.) niż tylko śniadania (4,4 proc.) czy wyżywienie własne (2,7 proc.).
  • Ponad dwukrotnie częściej decydujemy się na pobyt w hotelu 3-gwiazdkowym (15,5 proc.) niż 5-gwiazdkowym (6,8 proc.).
  • Im bliżej lata, tym częściej podejmujemy decyzję o zakupie - w czerwcu (46,7 proc.), rzadziej w maju (30,6 proc.) i kwietniu (22,6 proc.). Wakacje kupione w Q2 najchętniej realizujemy w czerwcu (38,5 proc.) i w lipcu (23,2 proc.), rzadziej w maju (16 proc.), sierpniu (10 proc.) i kwietniu (5 proc.).
  • Za urlop w najpopularniejszej Grecji płaciliśmy w Q2 średnio 5252 PLN, w Turcji 4690 PLN, w Bułgarii 4583 PLN. Najwięcej płaciliśmy za urlop w Hiszpanii - 6174 PLN, najmniej w Egipcie - 4570 PLN.


Iga Mrowińska
PR & Marketing Specialist - Przelewy24

WRÓĆ DO POSTÓW PARTNERÓW

13   IX
2019

krem de la krem – poczuj miętę do natury!

kremdelakrem.pl to internetowy sklep, w którym możesz wybierać wyłącznie spośród naturalnych, bezpiecznych dla skóry kosmetyków.
15   XI
2018

Uroczysta oprawa sakramentów Chrztu i Komunii Świętej

Przy organizowaniu chrzcin warto jest zadbać o uroczystą oprawę przyjęcia. Chrzest Święty to uroczystość o delikatnym charakterze. Komunia Święta to drugie z najważniejszych sakramentów jakie dziecko przyjmuje. Jest to bardzo ważne i uroczyste wydarzenie dla dziecka, rodziców oraz najbliższych osób z rodziny i znajomych.
27   IV
2018

Top 5 prezentów ślubnych

Szukasz pomysłu na prezent ślubny, który uszczęśliwi Młodą Parę?
© DialCom24 sp. z o.o. PayPro SA